Téma III. Svetového dňa starých rodičov a seniorov: “Jeho milosrdenstvo trvá z pokolenia na pokolenie” (Lk 1, 50).

aktualizované 25. júna 2023:

Slovenský preklad posolstva Svätého Otca Františka na 3. svetový deň starých rodičov a seniorov nájdete TU

—————————————-

V nedeľu 23. júla 2023 sa bude sláviť tretí Svetový deň starých rodičov, ktorý pripadá na štvrtú júlovú nedeľu v bezprostrednej kalendárnej blízkosti liturgickej spomienky na svätých Joachima a Annu. V roku 2021 ho inicioval pápež František. Tohtoročnou témou je “Jeho milosrdenstvo trvá z pokolenia na pokolenie” (Lk 1, 50).

Ako informovalo Dikastérium pre laikov, rodinu a život, tento biblický verš, zvolený ako motto III. Svetového dňa starých rodičov a seniorov, vyjadruje prepojenie so Svetovými dňami mládeže, ktoré bude hostiť portugalský Lisabon v krátkom čase začiatkom augusta (1. – 6. augusta).

Téma týchto Svetových dní mládeže „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa” (Lk 1, 39) ukazuje mladú Máriu, ktorá cestuje za svojou staršou sesternicou Alžbetou, aby v jej dome predniesla Magnifikat a vzývala silu, ktorá pramení zo spojenia mladých a starých.

Pri príležitosti Svetového dňa seniorov a starých rodičov bude Svätý Otec predsedať Eucharistii vo Vatikánskej bazilike. Zároveň pozve jednotlivé farnosti, diecézy, rehoľné združenia a komunity na celom svete, aby tento deň slávili vo svojom pastoračnom kontexte, uzatvára tlačová správa vatikánskeho dikastéria.


Vatikán 15. júna (VaticanNews) «A jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie» (Lk 1,50) – to je téma 3. ročníku Svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý sa tohto roku slávi 23. júla. Termín je určený na 4. júlovú nedeľu, čiže v blízkosti sviatku sv. Joachima a Anny, rodičov Panny Márie (26. júla). Posolstvo Svätého Otca k sláveniu tohto dňa vyšlo vo štvrtok 15. júna.

Ako pápež v posolstve vysvetľuje, tohtoročná téma nás vracia k požehnanému stretnutiu medzi mladou Máriou a jej staršou príbuznou Alžbetou, kde Duch Svätý napĺňa radosťou tak Alžbetu v slovách „požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života“ (v. 42), a napĺňa radosťou i Pannu Máriu v odpovedi chválospevu Magnificat: „Duch Svätý požehnáva a sprevádza každé plodné stretnutie medzi rôznymi generáciami, medzi starými rodičmi a vnúčatami, medzi mladými a starými.“

Pápež František vyjadruje potešenie, že tak téma Svetového dňa starých ľudí ako aj Svetových dní mládeže majú v sebe „Máriino náhlenie sa pri návšteve Alžbety“ (porov. v. 39), čo nás podľa slov pápeža vedie „k zamysleniu sa nad putom medzi mladými a starými“. Pápež píše:

„Pán dúfa, že mladí ľudia pri stretnutí so starými prijmú výzvu, aby si vážili pamiatku a rozpoznali prostredníctvom nich dar príslušnosti k väčším dejinám. Priateľstvo staršieho človeka pomáha mladému človeku nesploštiť život na prítomnosť a uvedomiť si, že nie všetko závisí od jeho schopností. Na druhej strane, starým ľuďom prítomnosť mladého človeka otvára nádej, že to, čo zažili, sa nestratí, a že ich sny sa uskutočnia.“

Svätý Otec v posolstve vysvetľuje, že projekt Božej lásky, Božieho štýlu, sa „rozprestiera v minulosti, prítomnosti a budúcnosti“, preto teda „spája generácie“:

„ Je to projekt, ktorý presahuje nás samých, ale v ktorom je každý z nás dôležitý a predovšetkým povolaný ísť ďalej. Pre mladších ide o prekročenie bezprostredného okamihu, v ktorom nás obmedzuje virtuálna realita, ktorá často odvádza pozornosť od konkrétnych činov; pre starších je to otázka nezastavovania sa pri oslabujúcich silách a neľutovania premárnených príležitostí. Pozerajme vpred! Nechajme sa formovať Božou milosťou, ktorá nás z generácie na generáciu oslobodzuje od nehybnosti v konaní a od ľútosti nad minulosťou!“

Pápež František tiež vyzýva prejsť od predstavivosti ku konkrétnosti a urobiť niečo pre starých rodičov a seniorov, nedovoliť, aby boli zavrhnutí. Ako píše, „ich prítomnosť v rodinách a komunitách je vzácna, dáva nám vedomie, že zdieľame rovnaké dedičstvo a sme súčasťou národa, ktorého korene si vážime.“ „Odovzdávajú nám našu príslušnosť k svätému Božiemu ľudu.“ – zdôrazňuje pápež s dodaním, že Cirkev i spoločnosť ich potrebuje, pretože „odovzdávajú prítomnosti minulosť, ktorá je potrebná na budovanie budúcnosti.“

„Svetový deň starých rodičov a seniorov má byť malým, jemným znamením nádeje pre nich a pre celú Cirkev“ – uzatvára posolstvo Svätý Otec František, pričom opäť pozýva všetky diecézy, farnosti, združenia a komunity sláviť ho. A napokon sa pápež obracia na prepojenie generácii v súvislosti so slávením blížiacich sa SDM v Portugalsku, keď píše:

„Vám mladým, ktorí sa chystáte odísť do Lisabonu alebo ktorí budete prežívať Svetové dni mládeže vo vašich mestách, by som chcel povedať: predtým než odcestujete, choďte navštíviť svojich starých rodičov, navštívte osamelého starého človeka! Jeho modlitba vás bude ochraňovať a vy si v srdci ponesiete požehnanie tohto stretnutia. Vás seniorov prosím, aby ste modlitbou sprevádzali mladých, ktorí sa chystajú sláviť Svetové dni mládeže. Títo mladí ľudia sú Božou odpoveďou na vaše prosby, ovocím toho, čo ste zasiali, znamením, že Boh neopúšťa svoj ľud, ale vždy ho omladzuje tvorivosťou Ducha Svätého.“

Miroslava Holubíková – Vatikán

Zdroj: Tlačová kancelária KBS

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Najnovšie články

Rýchly kontakt

Združenie kresťanských seniorov Slovenska
Šafárikovo námestie 77/4
811 02 Bratislava-Staré Mesto

IČO:  31745741
IBAN: SK30 3100 0000 0040 0097 2801
PrimaBanka

E-mail: peter.mach@petermach.sk

Dobrý deň,
ďakujem za Váš odkaz a prajem príjemný deň.

S pozdravom,
Peter Mach