Finančné vzdelávanie má význam v každom veku

Združenie kresťanských seniorov Slovenska so znepokojením sleduje pokusy podvodníkov, ktorých cieľom je okradnúť seniorov. V spolupráci s Národnou bankou Slovenska preto aj na tejto našej webovej stránke aj v našom časopise Generácie zverejníme niekoľko článkov s radami a odporúčaniami v oblasti finančnej gramotnosti. Zdieľajte ich, prosíme, aj so svojimi priateľmi.

Tento článok vám prináša 5peňazí od Národnej banky Slovenska:

Byť finančne gramotní je dôležité, ak sa chceme správne rozhodovať o svojich peniazoch. Zvyčajne sú to práve nedostatočné vedomosti, ktoré ohrozujú našu peňaženku a majetok. Nestačí však poznať len poučky. Dôležité je hlavne vedieť sa správne rozhodovať. Opýtajme sa sami seba: Dokážeme vždy rozumne určiť, či sú pre nás určité služby či produkt vhodné alebo nie?

„Nestačí poznať len poučky. Dôležité je hlavne vedieť sa správne rozhodovať.”

Štatistiky ukazujú, že čím sme starší, tým menej o financiách a súvisiacich rizikách vieme. Možno si poviete, že v starobe už priveľa nových znalostí nepotrebujeme. V prípade financií je to práve naopak. Seniori majú v priemere najviac nasporených peňazí, s ktorými môžu disponovať. Navyše v porovnaní s mladšími domácnosťami už nemajú skoro žiadne dlhy a svoje peniaze vedia voľne použiť na prípadné investovanie.
Zároveň sú práve seniori jednou s najviac vyhľadávaných skupín finančnými podvodníkmi. Preto sú ostražitosť a neustále vzdelávanie dôležité.

Národná banka Slovenska a finančné vzdelávanie
Do Národnej banky chodí ročne viac ako dvetisíc sťažností od ľudí, ktorí sú nespokojní so svojou finančnou službou, alebo sa dostali do finančných problémov. Asi len štvrtina týchto sťažností je opodstatnených. Z podaní vidieť, že dospelí ľudia robia často chyby pri nakladaní s peniazmi a do finančných problémov sa dostávajú aj pre nízku finančnú gramotnosť. Národná banka Slovenska sa aktívne venuje zvyšovaniu finančnej gramotnosti. Realizuje vzdelávania pre rôzne vekové skupiny a podporuje kvalitné projekty tretích strán.

5 zásad hospodárenia pre seniorov

• Kupujte len finančné produkty a služby, ktorým rozumiete. Nechajte si vždy čas na premyslenie a pochopenie, čo kupujete.
• Nepodpisujte zmluvy na 1. stretnutí. Riaďte sa pravidlom: „Dôveruj, ale preveruj!“
• Pri investovaní sa vždy pozerajte na viazanosť. Vo svojom veku preferujte radšej krátkodobejšie a menej rizikové produkty.
• Dajte si pozor na úvery. Ak vám to finančná situácia dovoľuje, vôbec si úver neberte.
• Buďte obozretní. Ponuky rýchleho zbohatnutia, extra výhodných nákupov alebo nečakané prosby o finančnú pomoc bývajú zvyčajne lákadlom podvodníkov.

Tento článok vznikol v spolupráci s www.5peňazí.sk od Národnej banky Slovenska.

 

NBU Logo

Majte svoje výdavky a príjmy pod kontrolou
Rozpočet ako misky váh

Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, a preto je veľmi dôležité vedieť sa o ne dobre postarať.

Nie je potrebné špeciálne vzdelanie ani zložitá matematika. Potrebné sú iba disciplína a pravidelnosť rovnako, ako keď učíte deti nový šport alebo hrať na hudobný nástroj.

Predstavte si misky na váhe, kde na jednej strane váhy máte svoj príjem a na druhej strane svoje výdavky. Misky musia byť vždy na konci mesiaca vyrovnané. Ak máte výdavky vyššie ako príjmy, budete si musieť na konci mesiaca nejaké peniaze požičať. Ak však máte príjmy vyššie ako výdavky, môžete si časť príjmov niekam odložiť. Znova tak budete mať misky na váhe vyrovnané.

Vaším cieľom by malo byť, aby ste si žiadne peniaze na konci mesiaca od nikoho požičiavať nemuseli. Naopak, chceli by ste si časť príjmu odkladať bokom. Aby ste mohli svojich blízkych prekvapiť napríklad nejakým darčekom. Alebo aby bolo na nečakané zdravotné výdavky či mimoriadne výdavky na bývanie. Mali by ste chcieť vytvoriť si rezervu na horšie časy.

Ako na to
Pravidelnosť
Urobte si prehľad o tom, koľko peňazí každý mesiac miniete. Zaujímajte sa o to a pravidelne si to sledujte. Či platíte za telefón, za televíziu, alebo len idete do divadla či na výlet. O všetkom by ste mali mať prehľad. Môžete si pomôcť rôznymi pomôckami, ale stačí aj pero a kus čistého papiera.

Disciplína
Druhý krok môže byť o niečo náročnejší. Dajte si pozor, aby všetky vaše výdavky spolu neboli vyššie ako váš mesačný príjem. Čo ak sa to stane? V takom prípade sú dve možnosti.
Pozrite sa na váš zoznam výdavkov a nájdite niečo, čo odtiaľ môžete vyškrtnúť. Väčšinou nemôžete vyškrtnúť pravidelné výdavky ako spomínaný telefón alebo účet za kúrenie, môžete však odtiaľ vyškrtnúť napríklad divadlo alebo reštauráciu. Namiesto do divadla môžete ísť do prírody a ušetriť tak nejaké peniaze. Pokiaľ do toho divadla či reštaurácie naozaj chcete ísť, musíte sa niektorý mesiac uskromniť a nasporiť si na to. Pravé preto je dôležite spisovať si svoj rozpočet a mať prehľad aj o nepravidelných výdavkoch. Viete sa takto lepšie pripraviť napríklad na narodeniny svojich blízkych alebo iné výnimočné životné situácie.
Druhou z možností je skúsiť si zvýšiť príjem a privyrobiť si nejakou výpomocou, brigádou na pár hodín týždenne.

Vytvárajte si rezervu
Okrem základného cieľa by ste však mali mať aj cieľ o niečo ambicióznejší. Chcete si aj niečo odložiť. Nie je to nič zložité. Postup je rovnaký, vyžaduje si to iba trochu viac disciplíny. Stačí sa pohrať s vaším zoznamom výdavkov. Pokúste sa, aby bol čo najkratší. Čím kratší zoznam budete mať, tým viac peňazí si budete môcť na konci mesiaca odložiť. Ak sa vám pokazí chladnička, televízor alebo „pretelefonujete“ viac ako obvykle, nebudete sa musieť báť, že to nebudete mať z čoho zaplatiť. Použijete na to svoje úspory. K lepšej disciplíne pomáha posielať si peniaze určené na rezervu na samostatný sporiaci účet zriadený špeciálne na tento účel.

(o niekoľko dní prinesieme pokračovanie)

Zdieľanie:

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Najnovšie články

Rýchly kontakt

Združenie kresťanských seniorov Slovenska
Šafárikovo námestie 77/4
811 02 Bratislava-Staré Mesto

IČO:  31745741
IBAN: SK30 3100 0000 0040 0097 2801
PrimaBanka

E-mail: peter.mach@petermach.sk

Dobrý deň,
ďakujem za Váš odkaz a prajem príjemný deň.

S pozdravom,
Peter Mach