Ako bezpečne narábať s peniazmi na výlete, či dovolenke v zahraničí

Sme práve v období výletov a dovoleniek. Platia nejaké pravidlá ako dovolenku absolvovať tak aby naše financie boli v bezpečí?

Základným pravidlom aby výlet bol pre vás čo najviac v pohode je zaobstarať si kvalitné cestovné poistenie. Pomôže Vám to finančne zvládnuť aj nepredvídané situácie. Cestovne poistenie môže byť uzatvorené samostatne presne na dni ktoré trávite v zahraničí, ale môže byť aj uzatvorené celoročne. V poslednej dobe je trendom aj, že cestovné poistenie môže byť súčasťou nejakého ďalšieho produktu, napríklad platobnej bankovej karty alebo roamingu u telekomunikačného operátora.

Je bezpečné nosiť hotovosť na dovolenku?
I keď je dobré mať trochu hotovosti pre prípad núdze, neodporúča sa nosiť veľké množstvo hotovosti. Je lepšie používať karty alebo platiť mobilom.

Používať v zahraničí kreditnú alebo detnú platobnú kartu?
Pri niektorých platbách určite kreditnú. Oplatí sa to napríklad ak ste na dovolenke a hotel vám chybne zaúčtuje jednu noc navyše. Pri platbe kreditnou kartou sú reklamácie za neoprávnené platby jednoduchšie. To isté platí väčšinou pri zneužití karty. Spoločnosti, ktoré kreditné karty vydávajú, totiž poskytujú služby, s ktorými je riešenie takýchto situácií rýchlejšie.
Na druhej strane je ale finančne nerentabilné použiť v zahraničí kreditnú kartu na výber z bankomatu. V takom prípade totiž neplatí bezúročné obdobie a okrem nemalých poplatkov platíte hneď od prvého dňa za vybranú sumu vysoké úroky.

Pokiaľ cestujeme do zahraničia kde sa nepoužíva Euro, ako je najlepšie zameniť si peniaze za lokálnu menu?
V podstate máte tri možnosti:
• zadovážiť si cudziu menu už na Slovensku. Buď na pobočke banky alebo v zmenárni,
• zameniť si peniaze v hotovosti po prílete/príjazde do dovolenkovej krajiny,
• použiť platobnú kartu a vybrať peniaze z bankomatu v krajine dovolenky.
To či je výhodnejšie v zahraničí meniť peniaze v bankomate alebo v zmenárni záleží od poplatkov a od výmenného kurzu.
V bankomatoch zvyčajne býva kurz výhodnejší. Je lepšie ale vyberať peniaze v bankomatoch označených logom banky a nie z tých, ktoré sú prevádzkované inými finančnými spoločnosťami. A pri možnosti konverzie ktorú vám bankomat ponúkne na výber, zvoľte „bez konverzie, v lokálnej mene“. Zabezpečíte si tým výmenný kurz kartovej spoločnosti a nie lokálnej banky. Ten býva omnoho výhodnejší.
Pozor si musíte dávať na poplatky. Ideálne je použiť bankomat, ktorý je súčasťou siete (skupiny) banky v ktorej mate vedený účet doma. Tam býva výber spravidla úplne bez poplatku. Ak takúto možnosť nemáte, bankomat vás na výšku poplatku upozorní.

Čo robiť v prípade straty karty alebo krádeže peňaženky?
Okamžite kontaktujte banku a nechajte si zablokovať všetky karty, ktoré vám odcudzili. Moderné technológie v súčasnosti umožňujú uskutočniť blokovanie aj prostredníctvom bankovej aplikácie. V takom prípade môžete zablokovať kartu aj dočasne, pre prípad že sa karta nájde niekde zapatrošená na hotelovej izbe, či v autobuse. Pre takéto prípady majte rovnako niekde odloženú záložnú hotovosť alebo zavedenú možnosť inej platby napr. mobilom, aby ste neostali v cudzine úplne bez peňazí.

A ako si chrániť svoje finančné dáta pri používaní Wi-Fi sietí?
Určite neuskutočňujte žiadne citlivé transakcie napríklad v internetovom bankovníctve prostredníctvom verejných Wi-Fi. Namiesto toho používajte PN (Virtual Private Network) pre zabezpečené pripojenie alebo dáta v mobile.

Článok vznikol v spolupráci s bezplatným finančným vzdelávaním Národnej banky Slovenska – 5peňazí

Zdieľanie:

Vyhľadať

Najnovšie články

Rýchly kontakt

Združenie kresťanských seniorov Slovenska
Šafárikovo námestie 77/4
811 02 Bratislava-Staré Mesto

IČO:  31745741
IBAN: SK30 3100 0000 0040 0097 2801
PrimaBanka

E-mail: peter.mach@petermach.sk

Dobrý deň,
ďakujem za Váš odkaz a prajem príjemný deň.

S pozdravom,
Peter Mach